sie
13

Londyn najpopularniejszy wśród turystów

Jak wynika z badań, Londyn będzie najpopularniejszym turystycznie miastem świata w 2015 roku. Jednocześnie wzrasta liczba osób, które zamierzają opuścić stolicę Wielkiej Brytanii.

Wybitni specjaliści, którzy przygotowali raport „Global Destination Cities Index” nie pozostawiają wątpliwości – w tym roku Londyn znajdzie się w wakacyjnych planach wielu osób. Do stolicy Wielkiej Brytanii może przyjechać nawet ponad 18,5 mln turystów. Wspaniałe zabytki (na przykład Tower Bridge, Pałac Buckingham, Big Ben), ciekawe muzea – to wszystko czyni Londyn miastem atrakcyjnym turystycznie.

A jednak dane opublikowane przez Narodowe Biuro Statystyczne pokazują, że coraz więcej mieszkańców wyjeżdża z Londynu. Tylko w 2013 roku angielską stolicę opuściło blisko 60 tysięcy trzydziestolatków (czyli ludzi młodych, którzy chcą się ustabilizować i założyć rodziny). Jak to wytłumaczyć? Chodzi o kwestie finansowe – nieruchomości w Londynie są bardzo drogie, a koszty życia wysokie. Jednocześnie wiele badanych zaznaczyło, że nie chciałoby mieszkać gdzie indziej – Londyn daje poczucie tkwienia w centrum wydarzeń. Warto zaznaczyć, że problemy finansowe związane z kosztami życia nie dotyczą tylko Londynu. To problem każdej wielkiej metropolii (można tu wymienić San Francisco, Los Angeles, Nowy Jork czy Paryż). Władze miast starają się zapewnić mieszkańcom wysoką jakość życia. Architektura, parki i ogrody, a także znakomite muzea czy galerie sztuki – to wszystko ma wpływ na budowanie międzynarodowej rozpoznawalności metropolii.

Co ciekawe, Londyn nie znalazł się w raporcie prestiżowego pisma Monocle, który zestawia 25 najlepszych do życia metropolii świata. Na szczycie rankingu znalazło się Tokio, a zaraz za japońską stolicą znalazły się Wiedeń i Berlin. W tym zestawieniu brakuje Warszawy, ale za to MasterCard umiejscowił polską stolicę w gronie wschodzących gwiazd w „Global Destination Cities Index”. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba turystów odwiedzających Warszawę wzrosła o ponad 20%. Tym samym stolica Polski znalazła się na liście dziesięciu metropolii, które najbardziej zyskują na popularności wśród turystów.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/706205,1221254-Londyn-gwiazda-w-oczach-turystow–ale-nie-mieszkancow.html

|