sie
14

Nowa flaga Nowej Zelandii

Rząd Nowej Zelandii zamierza zmienić flagę. W ostatnich miesiącach każdy obywatel mógł zaproponować swój projekt nowej flagi. Nadeszło ponad 10 tysięcy wyjątkowych propozycji. Teraz wybrano finałowe 40.

Czym wytłumaczyć tę zmianę jednego z narodowych symboli, jakim dla każdego kraju jest flaga? W ten sposób rząd Nowej Zelandii chce podkreślić swoją niezależność od Wielkiej Brytanii.

W dniach 5.05-16.07.2015 każdy nowozelandzki obywatel mógł zaproponować swoją wizję nowej flagi. Nadesłano ponad 10 tysięcy znakomitych propozycji, spośród których specjalna komisja wybrała 40. To jeden z nich zastąpi brytyjskiego „Union Jacka” widniejącego na aktualnej fladze Nowej Zelandii. To obywatele wybiorą nowy symbol podczas referendum, które odbędzie się jeszcze w tym roku. W 2016 roku będzie miało miejsce kolejne referendum, w którym trzeba będzie dokonać wyboru między dotychczasową flagą a nową propozycją.

Podkreślenie niezależności od Wielkiej Brytanii nie stanowi jedynego argumentu za zmianą flagi. Obecna flaga jest bardzo podobna do australijskiej i często z nią mylona. Ponadto aktualna flaga w żaden sposób nie nawiązuje do maoryskiego dziedzictwa.  

Nowa Zelandia nie jest jednym państwem, które zamierza zmienić flagę. Podobne działania rozważa rząd Fidżi.

Źródło tekstu i grafiki: http://swiat.newsweek.pl/nowa-zelandia-zmieni-flage-zobacz-propozycje-nowej-flagi-nowej-zelandii,artykuly,368375,1.html

|