sie
15

Drukowane tabletki

Wybitni specjaliści pracują nad tabletkami produkowanymi przy użyciu drukarek 3D. Trafią one do aptek już w przyszłym roku.

Amerykańska FDA (Food and  Drug Administration – co można przetłumaczyć jako: „Agencja Żywności i Leków”) zaakceptowała już drukowany preparat Spritam produkowany przez Aprecia Pharmaceuticals i przeznaczonych dla chorych na epilepsję. Zazwyczaj pigułki wytwarza się poprzez kolejne reakcje chemiczne. W nowej technice każda tabletka będzie „przygotowywana” przez drukarki 3D.

Wykorzystanie technologii druku trójwymiarowego nie jest czymś nowym w medycynie. Znakomite drukarki 3D wytwarzają np. implanty uzupełniające ubytki zębów, stawów, czy kości. Dzięki takiemu produkowaniu implantów, możliwe jest dopasowanie ich kształtów do indywidualnych potrzeb pacjenta.

A jednak drukowanie tabletki to symbol rewolucji medycznej. Wytwarzając leki w ten sposób, będzie można dokładnie dopasować dawki substancji czynnej do konkretnego pacjenta (jego choroby, wagi czy tempa metabolizmu). Poza tym taka substancja może być lepiej „upakowana” w wydrukowanej tabletce. Jedna pigułka może zawierać nawet 1000 miligramów leku. Co ważne, takie tabletki przyjmuje się tak samo jak inne doustne leki.

Wprowadzenie takich tabletek może się wiązać ze zwiększonym zapotrzebowaniem na tłumaczenia medyczne i farmaceutyczne.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.rp.pl/artykul/9129,1220602-Pierwsza-drukowana-pigulka.html

|