sie
18

Brytyjczycy rezygnują z czarnej herbaty

Najnowsze badania pokazują, że w Wielkiej Brytanii spada sprzedaż tradycyjnej czarnej herbaty. Anglicy coraz częściej wolą sięgać po ziołowe i owocowe napary. Czy to wiąże się z przeobrażeniami brytyjskiej kultury?

Jak wynika z analiz ekonomicznych, popularność czarnej herbaty w Wielkiej Brytanii sukcesywnie maleje. Na rynku detalicznym sprzedaż spadła o 6% w ciągu ostatnich pięciu lat. Brytyjscy konsumenci coraz częściej sięgają po owocowe lub ziołowe herbaty – ich łączna sprzedaż wzrosła aż o 31%.

Czym wytłumaczyć wzrastającą popularność alternatywnych herbat? Jak sądzą wybitni specjaliści, konsumenci wierzą, że picie alternatywnych herbat może mieć znakomity wpływ na ich nastrój i zdrowie. Ponadto nie bez znaczenia jest jednoczesny spadek sprzedaży herbatników i ciast tradycyjnie podawanych z herbatą. Blisko połowa ankietowanych Brytyjczyków spożywa herbatniki tylko z gorącym napojem. Z drugiej strony 41% przyznało, że bardzo rzadko je kupuje ze względu na wysoką zawartość cukru. Jednak picie czarnej herbaty wciąż stanowi istotny element dnia dla wielu mieszkańców Wielkiej Brytanii – ponad połowa pije przynajmniej jedną filiżankę dziennie.

Warto przypomnieć, że podwieczorek z czarną herbatą (słynne angielskie five o’clock) jest nadal ważnym symbolem tamtejszej kultury. Malejąca sprzedaż czarnej herbaty i ciastek być może jest zapowiedzią zmian w celebrowaniu tego zwyczaju.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/706204,1220785-Spada-sprzedaz-czarnej-herbaty-w-Wielkiej-Brytanii.html

|