sie
22

Miasto ze złota

Leżący w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Dubaj z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów. Trzeba przyznać, że to niezwykłe miejsce. Niebezzasadnie nazwano je „miastem ze złota”.

Dubaj – położony w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – charakteryzuje ogromny przepych i bogactwo. Nic dziwnego, że to miasto każdego roku przyciąga i zachwyca kolejne rzesze turystów spragnionych wyjątkowego luksusu i niezapomnianych wrażeń (choć oczywiście te wrażenia często łączą się ze sporymi kosztami finansowymi).

Bogactwo widoczne jest w Dubaju w wielu dziedzinach życia – choćby w motoryzacji – tamtejsza policja używa drogich samochodów z fabryk Aston Martina, Ferrari, czy Lamborghini, a każdy z nich kosztuje kilkaset tysięcy dolarów. Wiele obiektów w Dubaju może się poszczycić mianem najlepszych lub największych na świecie. To właśnie tam znajduje się Burj Khafa – obecnie największy budynek świata (na zdj.). Mierzy 828 metrów wysokości i ma 206 pięter. Ponadto w Dubaju powstaje największe lotnisko na świecie – chodzi o aktualnie rozbudowywane Al Maktoum International Airport, które planowo ma obsługiwać 120 mln pasażerów w ciągu roku. Zaprojektowano je tak, aby było wyposażone w pięć równoległych pasów startowych, z których będzie możliwe jednoczesne startowanie i lądowanie kilku samolotów. To wyjątkowe miasto może się również poszczycić największym centrum handlowym na świecie (chodzi o Dubaj Mall, które ma 112,4 hektara powierzchni). Co ciekawe, powstaje kolejne, jeszcze większe i bardziej imponujące centrum (Mall of The World). Jak tłumaczą projektanci, będzie to właściwie miasto w mieście – wyposażone w promenady i ponad sto hoteli.  

Zdumiewają również ekskluzywne hotele. W Dubaju znajduje się Burj Al. Arab, który jako jedyny na świecie ma siedem gwiazdek. Znajduje się w nim ponad 200 luksusowych apartamentów, lądowisko dla helikopterów, a gościom usługują prywatni lokaje.  Jego wnętrze jest zdobione 24-karatowym złotem. Jednak pobyt w tym hotelu wiąże się z dużymi kosztami (jedna noc w hotelowym apartamencie na wyższej kondygnacji to wydatek od 23 do 35 tys. dolarów). Warto wspomnieć o powstającym właśnie podwodnym hotelu – Water Discus Hotel (zaprojektowany przez polską firmę), którego jeden poziom znajdzie się 10 metrów pod wodą. Konstrukcja zostanie technicznie oparta na specjalnych podporach, na których znajdą się schody i windy. Water Discus Hotel zostanie utworzony na rafie koralowej, a do dyspozycji gości będzie niewielki pojazd podwodny, aby można było wybrać się na podwodny spacer.

Trzeba wspomnieć także o innych znakomitych projektach realizowanych w Dubaju. To tam powstają Wyspy Palmowe (zespół trzech ogromnych sztucznych wysp), które okrzyknięto nowym cudem świata), a na środku arabskiej pustyni otworzono ośrodek narciarski ze stokiem i parkiem śnieżnym, który stał się jedną z ikon miasta (Ski Dubai znajdujący się w centrum handlowym Mall of Emirates).    

Warto też zajrzeć do menu niektórych dubajskich restauracji – znajdzie się na przykład deser wykonany z włoskich trufli, irańskiego szafranu i 23 karatów jadalnego złota (cena to 817 dolarów). W Dubaju można zamówić także najdroższą babeczkę na świecie. Smakołyk „Golden Phoenix” jest przyrządzany z organicznej mąki, wysokojakościowego masła i czekolady z Włoch i ziaren wanilii z Ugandy. Dodatkiem są 23-karatowe jadalne złote płatki.

Dubaj jest zasłużenie określany „miastem ze złota” – ta metafora jest bardzo bliska rzeczywistości.

Źródło tekstu i grafiki: http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/10-faktow-o-dubaju-ktore-was-zadziwia,567990.html

|