sie
23

Nowe technologie zmieniają świat

Jak wynika z aktualnych badań, nowoczesna technologia znajduje zastosowanie w wielu nowych dziedzinach. Wprowadzanie kolejnych innowacyjnych rozwiązań technicznych w miastach może nie tylko odciążyć budżet państwowy i domowy, ale także podnieść komfort naszego życia.

Jak szacują wybitni specjaliści z firmy badawczej Gartner, do końca 2015 roku w rozmaitych miastach znajdzie się ponad miliard przedmiotów i usług połączonych do sieci internetowej (z czego blisko połowa trafi do mieszkań czy budynków publicznych). Do 2020 roku aglomeracje mają wykorzystywać przeszło dziewięć razy więcej takich udogodnień – zwłaszcza w budownictwie (chodzi tu m.in. o projekty powiązane ze zdalnym zarządzaniem ciepłem, wentylacją czy oświetleniem przy użyciu specjalnych aplikacji oraz pomiar bieżącego zużycia energii i wody).  Możliwe, że nowa technologie zostaną wykorzystane na większą skalę również w Polsce. Zależy to m.in. od inwestowania przez władze środków finansowych w tego typu rozwiązania, a także tempa wdrażania innowacji. Nowe urządzenia mogą zmienić krajowy transport, gospodarkę komunalną, zarządzanie finansami czy infrastrukturę. Polska w latach 2014-2020 może wykorzystać 82,5 mld euro, z czego ponad 10 mld zostanie przeznaczone na cyfryzację i inteligentny rozwój. Niektóre polskie miasta (jak Wrocław, Lublin, Szczecin czy Gdańsk) już testują innowacyjne rozwiązania.

Prognozy nie pozostawiają wątpliwości – Internet będzie się szczególnie szybko rozwijał w obszarze inteligentnych domów. Do końca bieżącego roku na niektórych polskich osiedlach i w mieszkaniach znajdą się aż 294 miliony przedmiotów, które wymieniają ze sobą dane poprzez odpowiednie aplikacje czy strony internetowe (oświetlenie LED, czujniki, inteligentne zamki, bramy elektryczne, monitoring). Takie rozwiązania techniczne można znaleźć już na przykład w niektórych budynkach biurowych.

Nowoczesne technologie zmienią również nasze podróżowanie. Pojawiły się już aplikacje informujące o stanie dróg czy ułatwiające wyszukiwanie miejsc parkingowych. Warto zwrócić uwagę, że rozwój inteligentnej infrastruktury miejskiej opartej o nowoczesne technologie może się przyczynić do rozwoju motoryzacji i popularności samochodów korzystających z najnowszych technologii. Upowszechniają się systemy pozwalające na zdalne sterowanie funkcjami pojazdu. Jak oceniają znakomici specjaliści, pojawienie się w pełni niezależnych aut komunikujących się zarówno między sobą jak i z całą infrastrukturą drogową, to tylko kwestia czasu.

Wprowadzenie takich innowacyjnych rozwiązań w Polsce będzie się wiązać ze zwiększonym zapotrzebowaniem na tłumaczenia (na przykład techniczne, informatyczne, finansowe, z zakresu motoryzacji i inne).

Źródło tekstu i grafiki: http://tvn24bis.pl/tech-moto,80/miasta-i-budynki-naszpikowane-technologia,569544.html

|