sie
28

Kontynuacja „Millenium” już w księgarniach

Do księgarń w Polsce i na świecie trafiła książka Co nas nie zabije Davida Lagercrantza. To kolejny tom znakomitego cyklu „Millenium” autorstwa Stiega Larssona. Kontynuacja pióra Lagercrantza wzbudza spore kontrowersje. Czy ta książka dorówna swoim poprzedniczkom?

Już możemy sięgnąć po czwarty tom serii „Millenium” zapoczątkowanej przez wybitnego szwedzkiego pisarza Stiega Larssona, który zmarł w 2004 roku i zdążył napisać trzy części planowanego cyklu. Trylogia, na którą składają się kryminały: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, Dziewczyna, która igrała z ogniem oraz Zamek z piasku, który runął odniosła ogromny sukces na całym świecie. Teraz ukazała się czwarta część cyklu Co nas nie zabije autorstwa Davida Lagercrantza.

Publikacja tej książki jest związana z projektem translatorskim – tłumaczono ją niemal jednocześnie na 45 języków, aby mogła się ukazać jednocześnie w różnych krajach. Co nas nie zabije na polski przełożyli Irena i Maciej Muszalscy. Poprzednie książki z cyklu tłumaczyły Beata Walczak-Larsson, Paulina Rosińska i Alicja Rosenau.

W książce Davida Lagercrantza Mikael Blomkvist i Lisbeth Salander znów się spotykają, aby rozwiązać kolejne intrygujące zagadki. Poruszane są takie tematy jak ataki hakerskie, szpiegostwo przemysłowe na skalę międzynarodową. Kontynuacja została stworzona w duchu powieści Stiega Larssona, ale z zachowaniem indywidualnego charakteru. Czy takie podejście spodoba się czytelnikom? Warto przypomnieć, że Lagercrantz ma już w swoim dorobku pozycje, które okazały się bestsellerami w Szwecji – biografię Zlatana Ibrahimovica Ja, Ibra czy thriller Grzech pierworodny w Wilmslow oparty na życiu Alana Turinga.  

Obecnie prawa do książki Co nas nie zabije zostały sprzedane do 43 wydawnictw z całego świata. Powieść opublikowano w 45 językach. Pierwszy światowy nakład to 2,7 miliona egzemplarzy.

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/premiery-i-zapowiedzi/swiatowa-premiera-kontynuacji-millennium-stiega-larssona-od-dzisiaj-takze-w-polsce/

|