sie
31

Ostatnia książka Terry’ego Pratchetta

W Wielkiej Brytanii u USA ukazała się ostatnia książka Terry’ego Pratchetta. The Shepeherd’s Crown to 41 powieść o Świecie Dysku. Pratchett pracował nad kolejnymi projektami literackimi, ale jego córka nie wyraża zgody na rozwinięcie dokończenie ich przez innego twórcę.

The Shepherd’s Crown (co można przetłumaczyć jako: Korona pasterza) to piąta książka z podcyklu o Tiffany Obolałej włączonego w zbiór opowieści o Świecie Dysku. Terry’emu Pratchettowi udało się ją dokończyć w 90% – taką informację podał w wywiadzie przyjaciel zmarłego w marcu 2015 roku wybitnego pisarza. W posłowiu powieści będzie można przeczytać o kilku kolejnych pomysłach Pratchetta. Nie zostaną one jednak rozwinięte – nie pozwoli na to córka pisarza.

Ostatnia powieść Terry’ego Pratchetta pojawiła się w brytyjskich i amerykańskich księgarniach z 26 na 27 sierpnia bieżącego roku. Część księgarzy specjalnie pracowała w nocy, aby wielbiciele fantastyki w wydaniu Terry’ego Pratchetta, mogli kupić tę książkę jak najwcześniej.

Znakomity cykl opisujący umieszczony na grzbiecie czterech słoni Świat Dysku został zapoczątkowany przez Kolor magii w 1983 roku. To z jednej strony parodia książek fantasy, a z drugiej – wyśmienita satyra na naszą rzeczywistość. Najbardziej znanym i cenionym polskim tłumaczem dzieł Pratchetta jest Piotr Cholewa, który przełożył wszystkie części słynnego cyklu. Z prozą brytyjskiego pisarza  mierzyli się również Ewa Dorota Malinowska-Grupińska i Jarosław Konarski.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/wyszla-ostatnia-ksiazka-terry-ego-pratchetta,572137.html

|