wrz
6

Juwenilia Tolkiena w brytyjskich księgarniach

W Wielkiej Brytanii opublikowano właśnie pierwszą nieukończoną książkę J. R. R. Tolkiena The Story of Kullervo, która została napisana ćwierć wieku przed znakomitym Władcą Pierścieni. To właśnie ta pozycja ugruntowała fundamenty, na których oparły się świat Śródziemia.

The Story of Kullervo – książka napisana przez 23-letniego J. R. R. Tolkiena – właśnie znalazła się na półkach angielskich księgarń.  To ten utwór okazał się niezwykle istotny dla późniejszego rozwoju pisarskiego jednego ze światowych gigantów literatury fantasy.

Pierwsza powieść Tolkiena – zainspirowana fińskim eposem narodowym Kalevala przybliża historię młodzieńca Kullervo – sieroty o nadprzyrodzonych mocach. Kiedy bohater trafia do niewoli, planuje się zemścić na czarnoksiężniku Untamo, swoim opiekunie odpowiedzialnym za śmierć jego ojca i uprowadzenie matki. Zdaniem badaczy tej prozy, Kullervo to jedna z najmroczniejszych postaci stworzonych przez Tolkiena. Nieukończony rękopis książki został opublikowany wcześniej jedynie na łamach „Tolkien Studies”, czasopisma naukowego West Virginia University. Badaczka Verlyn Flieger – która podjęła się redakcji tekstu – uznała, że tę pozycję powinna poznać szersza publiczność. Książka ukazała się w wydawnictwie HarperCollins i została wzbogacona o przedruki szkiców, notatek i autotematycznych esejów Tolkiena.

Warto zaznaczyć, że z twórczością Tolkiena mierzyło się już wielu polskich tłumaczy. Opublikowaną po raz pierwszy w 1937 roku powieść Hobbit, czyli tam i z powrotem przełożyła na polski Maria Skibniewska, kolejne przekłady stworzyli Andrzej Polkowski, Agnieszka Sylwanowicz i Paulina Braiter. Również z Władcą Pierścieni (trylogia wydana w latach 1954-1955) mogliśmy się po raz pierwszy zapoznać dzięki tłumaczeniu Marii Skibniewskiej. W latach 90. pojawił się przekład Jerzego Łozińskiego, a w 2001 roku – tłumaczenie Marii i Cezarego Frąców (przy współudziale Tadeusza Olszańskiego, Aleksandry Januszewskiej, Aleksandry Jagiełowicz i Ryszarda Derdzińskiego).

Nie wiadomo, kiedy możemy się spodziewać polskiego wydania The Story of Kullervo.

Źródło tekstu i grafiki: http://kultura.newsweek.pl/the-story-of-kullervo-pierwsza-powiesc-tolkiena-trafila-do-sprzedazy,artykuly,369481,1.html

|