wrz
8

Wybrano najpopularniejszą powieść Agathy Christie

Trwają obchody 125 rocznicy urodzin Agathy Christie – wybitnej pisarki zwanej Królową Kryminałów. Z tej okazji m.in. głosujący z całego świata wybrali ulubioną powieść jej autorstwa. Zwyciężyła I nie było już nikogo, którą część polskich czytelników zna zapewne pod wcześniejszym tytułem Dziesięciu Murzynków.

W ramach obchodów 125 rocznicy urodzin Agathy Christie (przypadającej 15 września 2015 roku), słynnej angielskiej autorki kryminałów, czytelnicy na całym świecie wybrali jej najlepszą książkę. Zwyciężyła opublikowana po raz pierwszy w 1939 roku I nie było już nikogo (znana w Polsce również pod tytułem Dziesięciu Murzynków), która zdobyła 3211 z 15000 głosów. BBC rozpoczęło realizację serialu na podstawie powieści. Drugie miejsce w rankingu przypadło kryminałowi Morderstwo w Orient Expressie (który na polski przełożyła Anna Wiśniewska-Walczyk), a na trzecim znalazła się książka Zabójstwo Rogera Ackroyda (polski przekład – Jan Zakrzewski).

W I nie było już nikogo dziesięć osób zostaje zaproszonych na wyspę u wybrzeża Devon przez tajemniczego U. N. Owena. Podczas kolacji ktoś odtwarza płytę, a nieznany głos oskarża zgromadzonych o popełnienie zbrodni. Wkrótce ginie jeden z gości otruty cyjankiem potasu – a to dopiero początek serii zgonów na wyspie. Wcześniej powieść była polskiemu czytelnikowi znana pod tytułem Dziesięciu Murzynków (w przekładzie Romana Chrząstowskiego). W kolejnej wersji – pod tytułem I nie było już nikogo zaczerpniętym z amerykańskiego wydania – zmieniono Wyspę Murzynków na Wyspę Żołnierzyków, przetłumaczono również na nowo rymowankę o znikających postaciach. Na takie zabiegi translatorskie zdecydowano się ze względu na poprawność polityczną.

Agatha Christie jest jedną z najczęściej tłumaczonych pisarek na świecie – jej znakomite książki przełożono na co najmniej sto języków.

Źródło tekstu i grafiki: http://publicat.pl/strona-glowna/i-nie-bylo-juz-nikogo-najpopularniejsza-powiescia-agaty-christie-na-swiecie-49773.html

|