wrz
16

Super Mario ma już 30 lat

Mija 30 lat, odkąd wybitni twórcy gier komputerowych stworzyli słynnego hydraulika Mario. Od czasu ukazania się Super Mario Bros na rynku zmieniły się konsole i ich możliwości, powstało wiele nowych znakomitych gier. Jednak Mario wciąż cieszy się popularnością, a kolejne wersje gry sprzedają się świetnie.

Mario, znany z wyprodukowanej przez japońską firmę Nintendo gry komputerowej hydraulik w charakterystycznej czerwonej czapeczce, obchodzi już trzydzieste urodziny. Choć świat gier i urządzenia techniczne znacznie się zmieniły, od czasu jego debiutu, Mario nadal przyciąga kolejnych miłośników dobrej komputerowej rozrywki. Warto przypomnieć, że ta postać została uwieczniona również w serialach animowanych oraz w pełnometrażowym filmie „Super Mario Bros”.

Jak można wytłumaczyć ten niewątpliwy sukces? Jak uważa jeden z twórców gry, Shigeru Miyamoto, postać wirtualnego hydraulika nie traci na popularności, ponieważ od lat nie zmienia się podstawa gry. Zmienia się tylko sprzęt, do którego trzeba było dostosować kolejne wersje gry. Z kolei Charles Martinet (inny z twórców), twierdzi, że kluczem do sukcesu jest to, że pomimo kolejnych odsłon przygód Mario, gracze za każdym razem rozpoznają te same, dobrze znane im cechy gry.  

Gry z hydraulikiem Mario w roli głównej zdobyły sobie popularność na całym świecie, również w Polsce. To również zasługa tłumaczeń i lokalizacji gier komputerowych. Jest to zawsze długi i złożony proces, na który składa się m.in. tłumaczenie treści gry, opracowanie i dostosowanie z myślą o graczu docelowym, lokalizacja grafiki, nagranie ścieżki dźwiękowej, testowanie, a w późniejszym etapie przekład materiałów promocyjnych (reklam, broszur czy opisów na opakowaniach). Takie działania nie tylko napędzają rozmaite biznesowe przedsięwzięcia, ale także służą budowaniu pomostów między kulturami. Rola dobrego tłumacza czy specjalisty do spraw lokalizacji jest w tym przypadku nieoceniona.  

Źródło tekstu i grafiki: http://tvn24bis.pl/tech-moto,80/mario-bros-ma-30-lat-i-wciaz-zaskakuje,576479.html

|