wrz
23

Tuszyńska doceniona we Francji

Narzeczoną Schulza Agaty Tuszyńskiej doceniono we Francji. Ta znakomita książka poświęcona Józefie Szelińskiej została nominowana do dwóch prestiżowych francuskich nagród.

Narzeczona Schulza Agaty Tuszyńskiej miała swoją premierę we Francji na początku września tego roku. Tę pozycję przetłumaczyła na język francuski Isabelle Jannès-Kalinowski. To wyjątkowa literacka opowieść o miłości i wojnie, biografia niezwykłej kobiety – Józefy Szelińskiej, ukochanej wybitnego pisarza Brunona Schulza. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Szelińska była tłumaczką – to ona przełożyła Proces Franza Kafki (tłumaczenie mylnie przypisywano Schulzowi, który tekst przekładu w rzeczywistości tylko poprawił). 

Książka Narzeczona Schulza została nominowana do dwóch prestiżowych francuskich nagród: Prix Médicis i Prix Femina. Pierwsze z tych wyróżnień jest przyznawane od 1958 roku. Początkowo wyróżniano jedynie powieści francuskojęzyczne, z czasem pojawiły się kolejne kategorie – proza zagraniczna i non ficton. Wśród laureatów znaleźli się m.in. Georges Perec, Jean Hatzfeld, Milan Kundera, Julio Cortázar, Umberto Eco czy David Grossman. Z kolei Prix Femina po raz pierwszy została przyznana w 1904 roku. Ustanowiły ją z inicjatywy pisarek Anny de Noailles oraz Judith Gautier współpracowniczki magazynu „La Vie heureuse”. Później została wsparta także przez czasopismo „Femina”. W jury zasiadają tylko kobiety, ale wśród zwycięzców mogą znaleźć się także mężczyźni.

Laureatów Prix Femina i Prix Médicis poznamy na początku listopada 2015 r.

Źródło tekstu: http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,33832,kolejna-nominacja-dla-tuszynskiej.html i http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,33809,tuszynska-nominowana-do-prix-médicis.html
Źródło grafiki: http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,33809,tuszynska-nominowana-do-prix-médicis.html

|