wrz
25

Tłuszcz z drewna

W Norwegii wyprodukowano właśnie pierwszy tłuszcz bez kalorii. Co ciekawe ta substancja o nazwie Sense-Fi jest tworzona z drewna. Czy takie jedzenie zrewolucjonizuje nasze menu?

Ostatnio jedna z norweskich firm wyprodukowała tłuszcz pozbawiony kalorii, a do tego – podobno – smaczny. Sense-Fi to w zasadzie substancja, która ma smak i fakturę tłuszczu, ale jest pozyskiwana z drewnianych wiórów. Czy to szokujące? A może taki produkt zapowiada przemiany na talerzach?

Sense-Fi to tylko jeden ze znakomitych produktów, który może zrewolucjonizować nasz jadłospis w przyszłości. Wybitni naukowcy próbują znaleźć zastępniki dla mięsa. Czym wytłumaczyć takie działania? Przemysłowe hodowle zwierząt wydzielają do atmosfery mnóstwo gazów cieplarnianych powodujących ocieplenie klimatu – a to prowadzi do utraty areałów rolniczych i możliwości uprawy jedzenia. Stąd nagląca potrzeba nowych rozwiązań.  Być może jednym z nich okaże się produkcja mięsa w laboratoriach. Warto zauważyć, że zajmowanie się tego typu złożonymi projektami może się wiązać ze zwiększonym zapotrzebowaniem na tłumaczenia (na przykład z zakresu nauk ścisłych, dietetyki czy techniki).

Czy sztuczne zamienniki mogą skutecznie zastąpić znane nam produkty spożywcze? Odpowiedź na to pytanie przyniesie przyszłość.

Źródło tekstu: http://nauka.newsweek.pl/future-food-czyli-co-bedziemy-jedli-w-przyszlosci,artykuly,370865,1.html
Źródło grafiki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)

|