wrz
26

Europejski Dzień Języków

Już dziś – 26 września 2015 r. – po raz kolejny obchodzimy Europejski Dzień Języków. To wyjątkowe święto językowe ustanowione w 2001 roku przez Radę Europy z siedzibą w Strasburgu. Hasło tegorocznej edycji to: „Języki to nasza siła”.

Po raz pierwszy Europejski Dzień Języków zorganizowano w 2001 roku i wzięło w nim udział aż 45 krajów. To wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem, co skłoniło Radę Europy do ustanowienia 26 września Europejskim Dniem Języków, który do tej pory obchodzony jest corocznie.

Do 800 milionów Europejczyków z 47 państw reprezentowanych przez swoich przedstawicieli kierowany jest apel o uczenie się większej ilości języków niezależnie od wieku uczących się i formy kształcenia (szkolnej lub pozaszkolnej). Wybitni specjaliści z Rady Europy są przekonani, że różnorodność językowa to znakomite narzędzie, dzięki któremu można osiągnąć większe wzajemne zrozumienie między poszczególnymi kulturami. Jest ona też kluczowym czynnikiem bogatego dziedzictwa kulturowego Europy.

Przy okazji świętowania Europejskiego Dnia Języków w całej Europie organizowane są liczne wydarzenia – począwszy od imprez dla dzieci, poprzez specjalne programy telewizyjne i radiowe, a także konferencje. Również Polska włączyła się w obchody Europejskiego Dnia Języków. Warto zobaczyć, co z tej okazji przygotowano np. w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu czy Szczecinie, program jest naprawdę bogaty.

Interesującą inicjatywą jest niewątpliwie zorganizowanie lekcji pokazowych on line (obejmujących aż 13 europejskich języków: angielski, bułgarski, czeski, duński, francuski, grecki, hiszpański, irlandzki, niemiecki, portugalski, rumuński, słowacki i włoski). To pokazuje, jak rozwój techniki może pomóc w nauce języka. Wśród innych ciekawych wydarzeń można wymienić m.in.: warsztaty językowe dla dzieci i rodziców, warsztaty teatralne dla szkół, grę miejską.

Europejski Dzień Języków to również doskonała okazja, aby przypomnieć sobie, jak ważnym pośrednikiem między kulturami jest tłumacz. To właśnie dzięki tłumaczeniom możemy skomunikować się z drugim człowiekiem, zapoznać się z różnymi dziełami, zwiedzić ciekawe miejsca. Ich rola w przełamywaniu barier językowych jest nieoceniona. Nawiązując do hasła tegorocznej edycji Europejskiego Dnia Języków, można stwierdzić, że języki to siła tłumaczy.

Warto włączyć się w obchody Europejskiego Dnia Języków!

Źródło tekstu i grafiki: edj.org.pl

|