paź
9

Nagroda Nobla 2015 w dziedzinie medycyny

Nagrodę Nobla za rok 2015 w dziedzinie medycyny przyznano w połowie wspólnie Williamowi Campbellowi i Satoshi Ōmurze za odkrycie leku na choroby wywoływane przez nicienie. Druga połowa nagrody trafiła do Youyou Tu z Chin – wybitną badaczkę uhonorowano za pracę nad terapią przeciwko malarii.

2015.10.09_Nagroda Nobla 2015 w dziedzinie medycynyW tym roku Komitet Noblowski przyznający Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny zdecydował o podziale tego prestiżowego wyróżnienia między irlandzkiego badacza Williama C. Campbella (od lat pracujący na amerykańskich uczelniach) i japońskiego naukowca Satoshi Ōmurę (światowy ekspert w dziedzinie chemii bioorganicznej) oraz Youyou Tu, uczoną, która zajmowała się badaniami nad tradycyjną medycyną chińską.

Campbell i Ōmura stworzyli awermektynę – lek pomocny w leczeniu słoniowacizny i tzw. ślepoty rzecznej. Obydwa schorzenia klasyfikuje się jako filariozy, choroby pasożytnicze przenoszone przez nicenie. Z kolei znakomitym medycznym osiągnięciem Youyou Tu jest opracowanie nowego leku o nazwie artemizyna wykorzystywanego przy leczeniu malarii. Te wyjątkowe odkrycia zrewolucjonizowały medycynę. Terapie zaproponowane przez wybitnych naukowców pomogą milionom ludzi w walce ze schorzeniami.

Warto przypomnieć, że przy tego typu badaniach naukowych i eksperymentach (często prowadzonych na skalę międzynarodową) zazwyczaj niezbędne są odpowiednie tłumaczenia – m.in. medyczne, farmaceutyczne czy techniczne. Konieczny może okazać się przekład dokumentów rejestracji produktów leczniczych, specyfikacji czy świadectw, a także raportów czy instrukcji działania i obsługi maszyn do produkcji leków. W ten sposób tłumacze mogą przysłużyć się nauce.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1524790,Nagroda-Nobla-2015-Laureatami-w-dziedzinie-fizjologii-i-medycyny-zostali-William-C-Campbell-Satoshi-Ōmura-i-Youyou-Tu

|