sty
16

Mapa lokalizacji miejsc z powieści Jamesa Joyce’a

Z okazji setnej rocznicy wydania pierwszej książki Jamesa Joyce’a Portret artysty w wieku młodzieńczym przygotowano mapę lokalizacji najważniejszych miejsc, które pojawiają się w tej znakomitej powieści. To prawdziwa gratka dla wielbicieli Joyce’a!

2017.01.16_Mapa lokalizacji miejsc z powieści Jamesa Joyce'aPortret artysty w wieku młodzieńczym Jamesa Joyce’a, wybitnego irlandzkiego pisarza, pierwotnie ukazywał się w odcinkach w latach 1914-1915 na łamach pisma literackiego „The Egoist”. Wydanie książkowe pojawiło się pod koniec 2016 roku nakładem amerykańskiego wydawnictwa BW Huebsch. Portret artysty w wieku młodzieńczym to w dużej mierze autobiograficzna historia dojrzewania młodego, wrażliwego chłopaka, który na drodze do osobistej i artystycznej suwerenności musi się zmierzyć ze swoją rodziną, kwestiami religijnymi i politycznymi.

Obecnie grupa wielbicieli książek Jamesa Joyce’a wzięła udział w projekcie, w ramach którego stworzono m.in. mapę lokalizacji pojawiających się w powieści Portret artysty w wieku młodzieńczym. To wiązało się z pracą iście detektywistyczną. Mapa obejmuje całą Irlandię, ale jeśli skoncentrujemy się na Dublinie (tam rozgrywa się akcja powieści), będzie można zobaczyć sporo lokalizacji, cytat z książki dotyczący danego miejsca oraz – często – aktualne zdjęcie. Z okazji okrągłej rocznicy przygotowano także audiobook z powieścią Joyce’a.

Warto przypomnieć, że pierwszy polskie tłumaczenie (wydane pod tytułem: Portret artysty z czasów młodości) zawdzięczamy Zygmuntowi Allanowi. Najnowsze wydanie – które ukazało się w zeszłym roku nakładem Biura Literackiego – zawiera przekład Jerzego Jarniewicza. Opublikował on wiele tłumaczeń z języka angielskiego (m.in. twórczość Philipa Rotha, Raymonda Chandlera, Edmunda White’a, a także antologie poezji).

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/newsy/stworzono-mape-lokalizacji-waznych-miejsc-z-portretu-artysty-jamesa-joycea/

|