maj
18

Wynalazek Polaków nagrodzony

Kolejny międzynarodowy sukces Polaków! Mobilna platforma do pomiaru zanieczyszczeń powietrza – projekt wybitnych naukowców z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach (GIG) – została nagrodzona na Międzynarodowych Targach Wynalazczości Badań Naukowych i Nowych Technologii „Innova” w Barcelonie.

2017.05.18_Wynalazek Polaków nagrodzonyPodczas Międzynarodowych Targów Wynalazczości Badań Naukowych i Nowych Technologii „Innova” w Barcelonie doceniono projekt Polaków – naukowców z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach. Ich platforma do pomiaru zanieczyszczeń powietrza to istne latające laboratorium. Znakomici naukowcy (grupa w składzie: Adam Szade, Marcin Fisior, Tadeusz Smoła, Adam Ramowski, Zbigniew Motyka, Marcin Słota, Krystian Kadlewicz, Marcin Głodniok i Adam Hamerla) otrzymali na hiszpańskich targach Złoty Medal, dyplom i medal Ministerstwa Nauki z Rumunii

Platforma przeprowadza badania parametrów tzw. niskiej emisji z wykorzystaniem dronów. Pomiary – wykonywane przy pomocy laserowych mierników – są dokładne i wykonywane szybko. Dron technicznie mierzy to, co wydostaje się z komina, a także bezpośrednio pod nim. Dzięki takim pomiarom można przygotować mapę zagrożeń, wskazać miejsca, w którym zanieczyszczenia pyłowe się kumulują. Dane od razu trafiają do operatora i są zapisywane w bazie. System daje też możliwość rejestrowania przelotów, wizualizację informacji i ich interpretację na mapie.

Międzynarodowy sukces takich przedsięwzięć w dużej mierze zależy od odpowiednich tłumaczeń (na przykład certyfikatów, patentów, instrukcji obsługi). W Lingua Lab wykonujemy wiele tłumaczeń związanych z górnictwem – tłumaczymy na przykład analizy geologiczne, dokumenty dotyczące kombajnów górniczych, eksploatacji złóż, oceny zagrożenia sejsmicznego na terenie kopalń. Zdajemy sobie sprawę, jak dużo zależy od właściwego tłumaczenia.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: http://tvn24bis.pl/tech,80/badajace-powietrze-latajace-laboratorium-gig-nagrodzone-w-barcelonie,738547.html

|