cze
26

Krakowscy lekarze i rewolucja kardiologiczna

Wielki sukces polskich specjalistów! Wybitni lekarze z Krakowa przeprowadzili pierwszą na świecie transmisję hologramu serca do Brukseli. To być może początek rewolucji w kardiologii.

2017.06.26_Krakowscy lekarze i rewolucja kardiologicznaKrakowscy eksperci przeprowadzili pierwszą na świecie transmisję hologramu serca do Brukseli. To pozwoliło na zdalną diagnostykę wad zastawki. Hologramowy obraz serca transmitowano z Krakowa do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Właśnie tam odbywała się konferencja „From Connected Health to Digital Health”. Możemy mówić o swoistej rewolucji – to znakomite rozwiązanie medyczne przekracza granice państw.

Transmisja była możliwa dzięki technologii umożliwiającej projektowanie i symulację trudnych zabiegów na sercu. Firma MedApp wykorzystała okulary HoloLens firmy Microsoft do rozszerzonej rzeczywistości, aby osoby uczestniczące w konferencji mogły obserwować symulację przeprowadzoną w Krakowie przez prof. Dariusza Dudka (przewodniczącego Rady Instytutu Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, a zarazem koordynatora kampanii „Stawka to życie. Zastawka to życie”). Obraz powstał przy współpracy z Zespołem Naukowym Katedry Metrologii i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie pod kierownictwem dr. inż. Mirosława Sochy. Zespół lekarzy przeprowadził diagnostykę pacjenta i zaplanował zabieg hybrydowy. Jak stwierdza profesor Dudek, to właśnie nowatorskie rozwiązania techniczne pozwalają na przeprowadzenie wielospecjalistycznych konsultacji ludzi przebywających w różnych miejscach świata. To ważne zwłaszcza w przypadku skomplikowanych wad serca.

Zaprezentowane rozwiązanie ma być gotowe za dwa-trzy lata. Ma ono podpowiadać lekarzom, jaki rodzaj zabiegu jest najbezpieczniejszy. Program zostanie wzbogacony o możliwości mierzenia odległości kątów poszczególnych struktur serca. W bazie danych znajdą się obrazy przed i po zabiegach – dzięki temu system rozpozna, jaka procedura jest w danym przypadku optymalna.

Specjaliści zaznaczają, że sukces rozwiązania polskich lekarzy będzie zależał od udanego połączenia trzech elementów – biznesu, nauki oraz innowacyjnych rozwiązań informatycznych i telekomunikacyjnych. Współpraca w zakresie e-Health i jednoczesne planowanie strategii zabiegowej przez wiele ośrodków będą możliwe dzięki pełnej cyfryzacji Europy. Niewątpliwie realizacja tak złożonego, globalnego projektu będzie się wiązać z zapotrzebowaniem na tłumaczenia w wielu dziedzinach.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.rp.pl/Medycyna-i-zdrowie/306229882-Polscy-lekarze-rewolucjonizuja-kardiologie.html#ap-2

|