sie
12

Iwona Chmielewska popularna w Korei Południowej

Iwona Chmielewska, wybitna pisarka i ilustratorka, jest popularna nie tylko w Polsce. Doceniono ją przede wszystkim w Azji. Jako jedyna polska autorka ma swój fanklub w Korei Południowej.

2017.08.12_Iwona Chmielewska popularna w Korei PołudniowejIwona Chmielewska, znakomita polska pisarka, ilustratorka, autorka wielokrotnie nagradzanych książek obrazkowych, zdobyła ogromną popularność na świecie. Przede wszystkim w Korei Południowej, gdzie jako jedyna polska pisarka ma swój fanklub. Prowadzi w Seulu zajęcia, w ramach których przybliża koreańskim czytelnikom polską kulturę czy historię Torunia. Warto przypomnieć, że książka Dwoje ludzi wydana pierwotnie w Korei w 2008 roku, w Polsce ukazała się sześć lat później.

Książki Iwony Chmielewskiej zdobywają wiele nagród. Picturebook A House of the Mind: Maum (w Polsce wydana jako Maum. Dom Duszy) otrzymał główną nagrodę w kategorii non-fiction w konkursie Bologna Ragazzi Award. Autorką tekstu jest Heekyoung Kim. Pojęcie maum można przetłumaczyć jako: to, co składa się na duchowość człowieka. Ta pozycja stanowi graficzną próbę odnalezienia odpowiedzi na pytanie o duszę. Inna książka Chmielewskiej – Oczy – zdobyła pierwszą nagrodę Bologna Ragazzi Award na targach książki dla dzieci w Bolonii.

Książki Iwony Chmielewskiej zdobyły sobie także popularność m.in. wśród chińskich, tajwańskich czy niemieckich odbiorców. Tak duży sukces nie byłby oczywiście możliwy również bez tłumaczeń – nawet jeśli mamy do czynienia z książkami, w których obraz znacząco przeważa nad tekstem.

Źródło tekstu i grafiki: http://culture.pl/pl/artykul/od-kajtusia-czarodzieja-do-map-zagraniczne-przeklady-polskich-ksiazek-dla-dzieci#second-menu-5

|