gru
14

Zmiana kierunków turystycznych

Jak pokazują ostatnie dane, zmienia się geografia wyjazdów turystycznych Polaków. Nadal najchętniej wyjeżdżamy do Hiszpanii, Grecji, Włoch czy Bułgarii, ale coraz większą popularność zyskują Turcja czy Albania.

2017.12.14_Zmiana kierunków turystycznychZ najnowszych raportów Polskiego Związku Organizatorów Turystyki (opartych na danych systemu rezerwacyjnego MerlinX) wynika, że stopniowo zmieniają się kierunki interesujące polskich turystów. W tym roku najciekawsze dla nich kraje to: Grecja, Turcja, Hiszpania, Egipt, Włochy, Bułgaria i Albania. W porównaniu z zeszłym rokiem nowością w tym zestawieniu są kierunki albańskie i tureckie.

W zeszłym roku najważniejszymi celami lotów były przeważnie greckie wyspy (Heraklion, Zakintos, Korfu). Teraz Grecję wyprzedziła Turcja. Z kolei w 49. tygodniu tego roku (wówczas podsumowuje się badania) turyści oprócz Turcji i Grecji docenili także Hiszpanię, Egipt, Bułgarię, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Albanię, Austrię i Portugalię. Sprzedaż wyjazdów w biurach podróży (zarówno tych lotniczych jak i autokarowych) była większa niż rok temu o tej porze, ale wzrost okazał się stosunkowo niewielki. Zmiany sprzedaży w kolejnych tygodniach można zaobserwować na umieszczonym obok wykresie.

Jak wiadomo, podróże kształcą. Obranie określonych kierunków turystycznych może oznaczać także wzrost zainteresowania danym językiem (na przykład bułgarskim, włoskim czy hiszpańskim). Wiele osób chce poznać podstawy języka używanego w kraju będącym celem podróży. Ponadto zmiana zainteresowań turystycznych może się też związać ze zapotrzebowaniem na tłumaczenia w określonych językach. Znakomity tłumacz jako językowy pośrednik między kulturami ma ważne zadanie do wykonania.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.rp.pl/Biura-podrozy/312139961-W-biurach-podrozy-zmiana-kierunkow.html

|