gru
23

Sergio Ramírez z Nagrodą Cervantesa

Sergio Ramírez został kolejnym laureatem Nagrody Cervantesa. To pierwszy nikaraguański pisarz, który otrzymał to najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane w świecie hiszpańskojęzycznym.

2017.12.23_Sergio Ramírez z Nagrodą CervantesaTegoroczna Nagroda Cervantesa – zwana Noblem hiszpańskiego kręgu kulturowego – trafiła do Sergio Ramíreza. Możemy mówić o momencie historycznym – to pierwszy w historii pisarz nikaraguański, który otrzymał to znakomite wyróżnienie. Doceniono go m.in. za odzwierciedlanie żywotności codziennego życia i przemienianie rzeczywistości w dzieło sztuki przy pomocy wyjątkowych umiejętności literackich i wielu gatunków.

Sergio Ramírez to wybitny pisarz. Ma w swoim dorobku wiele książek – to powieści, opowiadania, eseje, wspomnienia czy dzienniki. W jego twórczości widać zaangażowanie obywatelskie, kwestionowanie rzeczywistości, zwracanie uwagi na aktualne tendencje. Ramírez był również człowiekiem aktywnym politycznie – ale w 1996 roku wycofał się z polityki, aby skoncentrować się na pisaniu. Jego dzieła były tłumaczone na 20 języków. W Polsce jest praktycznie nieznany (jeden z jego tekstów został zamieszczony w Antologii opowiadań Ameryki Środkowej – Liść wiatru). Być może przyznanie Nagrody Cervantesa sprawi, że pojawią się polskie tłumaczenia jego twórczości?

Nagrodę Cervantesa może otrzymać każdy autor piszący w języku hiszpańskim. To wyróżnienie wręcza się naprzemiennie autorowi z Hiszpanii i autorowi z krajów latynoamerykańskich. Nagroda ma charakter finansowy – laureat otrzymuje 125 tysięcy Euro oraz medal. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in.: Jorge Luis Borges, Octavio Paz, Carlos Fuentes, Mario Vargas Llosa i Eduardo Mendoza.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/newsy/sergio-Ramírez-pierwszym-nikaraguanskim-pisarzem-wyroznionym-nagroda-cervantesa/

|