sty
12

Powieść Walta Whitmana po polsku

W kwietniu 2018 roku ukaże się przekład powieści Życie i przygody Jacka Engle’a wybitnego amerykańskiego poety Walta Whitmana. Tę znakomitą książkę odkryto dopiero w zeszłym roku.

2018.01.12_Powieść Walta Whitmana po polskuW kwietniowych zapowiedziach Biura Literackiego znalazła się książka amerykańskiego poety Walta Whitmana Życie i przygody Jacka Engle’a. Odnaleziono ją dopiero po 165 latach. To rozgrywająca się w Nowym Jorku historia adwokackiego aplikanta, który próbuje odnaleźć swoje miejsce w życiu, przeżywa pierwszą miłość, włącza się w politykę. Tłumaczenia podjął się Szymon Żuchowski.

Powieść pierwotnie ukazywała się w odcinkach od 14 marca do 18 kwietnia 1852 roku w gazecie „The Sunday Dispatch”. Amerykański poeta opublikował ją anonimowo – stąd przez tak długi czas nie zdawano sobie sprawy z jej istnienia. W 2016 roku ten tekst odkrył Zachary Turpin, doktorant Uniwersytetu Stanowego w Houston. W internetowych archiwach XIX-wiecznych gazet szukał on materiałów podpisanych pseudonimami Whitmana. Wówczas natrafił na przeznaczony dla mężczyzn poradnik medyczny. Później natrafił na niewielką reklamę powieści publikowanej w „The Sunday Dispatch”. Po otrzymaniu skanu pierwszej strony jedynego egzemplarza numeru z premierowym odcinkiem powieści, zorientował się, że ma do czynienia z dziełem Whitmana.

W ten sposób po 165 latach nieznana powieść amerykańskiego poety trafi m.in. do polskich czytelników – oczywiście za sprawą tłumaczenia.

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/premiery-i-zapowiedzi/odnaleziona-po-165-latach-powiesc-walta-whitmana-w-kwietniu-doczeka-sie-polskiego-wydania/

|