sty
15

Raskolnikow w wirtualnej rzeczywistości

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku ruszą prace nad kolejną ekranizacją Zbrodni i kary, najsłynniejszej powieści Fiodora Dostojewskiego, wybitnego rosyjskiego pisarza. Znakomici twórcy zapowiadają niezapomniane widowisko – a wszystko dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii.

2018.01.15_Raskolnikow w wirtualnej rzeczywistościRosyjska firma producencka Russian Film Group niebawem rozpocznie prace nad przeniesieniem na ekran Zbrodni i kary. To kolejny film nakręcony na podstawie najsłynniejszej powieści Fiodora Dostojewskiego. A jednak może się okazać, że to ekranizacja szczególna – twórcy wykorzystają najnowsze osiągnięcia techniczne.

Jak dotąd historię Raskolnikowa mordującego starą lichwiarkę przeniesiono na ekran ponad 25 razy. Nowy film na podstawie tej opowieści to nie lada wyzwanie dla twórców. Tym razem to dzieło będzie łączyć cechy filmu sferycznego i wirtualnej rzeczywistości. To rewolucyjny projekt. Jak powiedzieli twórcy podczas ubiegłorocznej konferencji, po założeniu kasku czy gogli nie tyle ogląda się film na ekranie, co przebywa się w nim bezpośrednio. To konieczność wymyślenia nowego języka filmowego Nowa ekranizacja książki Dostojewskiego będzie utrzymana w tej samej estetyce co filmy o Sherlocku Holmesie w reżyserii Guya Ritchiego. Narracja będzie poprowadzona z punktu widzenia siostry Raskolnikowa.

Zbrodnia i kara zdobyła światowe uznanie również dzięki tłumaczeniom. Doczekała się także kilku przekładów na język polski. Ich autorzy to Czesław Jastrzębiec-Kozłowski, Piotr Jan Zajączkowski i Zbigniew Podgórzec.

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/adaptacje/film/rosjanie-zapowiadaja-nowa-ekranizacje-zbrodni-i-kary-w-technologii-wirtualnej-rzeczywistosci-360-stopni/

|