sty
16

Polska premiera powieści nagrodzonej Bookerem

Już jutro do polskich księgarń trafi Sprzedawczyk, znakomita powieść Paula Beatty’ego. W 2016 roku ten amerykański pisarz otrzymał za nią Nagrodę Bookera. To błyskotliwa satyra wymierzona w amerykańskie społeczeństwo.

2018.01.16_Polska premiera powieści nagrodzonej BookeremJutro – 17 stycznia 2018 roku – polską premierę będzie miała nagrodzona Bookerem książka wybitnego amerykańskiego pisarza Paula Beatty’ego The Sellout. Jej polski tytuł to Sprzedawczyk. Autorem tłumaczenia jest Piotr Tarczyński.

Sprzedawczyk to satyra traktująca o współczesnych konfliktach rasowych w USA. W tej powieści zostaje zakwestionowane niemal każde obiegowe przekonanie na temat amerykańskiego społeczeństwa. Narratorem jest afrykańsko-amerykański mieszkaniec Bonbon, który zostaje postawiony przed sądem najwyższym za próbę przywrócenia segregacji rasowej w pewnym liceum. W kolejnych retrospekcjach poznajemy bohatera i jego motywację. Beatty przedstawia świat rządzony stereotypami. Czy działania narratora mogą znaleźć pomyślne rozwiązanie na drodze prawnej?

Recenzenci utrzymują, że to jedna z najważniejszych amerykańskich książek, jakie powstały w tym stuleciu. Czy te zachwyty są uzasadnione? Dobrze, że dzięki tłumaczeniom możemy się o tym przekonać – i poznać ciekawą literaturę!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.soniadraga.pl/produkt/2827/proza.html

|