lut
12

Jedek – język z malajskiej wioski

Wybitni naukowcy z Uniwersytetu Lund odkryli nowy język w południowo-wschodniej Azji. Nadali mu nazwę jedek. Tym językiem posługuje się około 280 osób z północnej części Półwyspu Malajskiego.

2018.02.12_Jedek - język z malajskiej wioskiLista języków azjatyckich wzbogaciła się. Wszystko za sprawą naukowców ze szwedzkiego Uniwersytetu Lund. Odkryli oni nowy język i nazwali go jedek. Jego użytkownikami są osiadli tam ludzie (280 osób) zamieszkujący wioskę badaną już wcześniej przez antropologów. Udało się go odkryć, bo lingwiści, którzy dokumentują języki austroazjatyckie na Półwyspie Malajskim zadali inne pytania niż wcześniejsi badacze.

Społeczność używająca języka jedek nie przejawia przemocy interpersonalnej. Rodzice zachęcają dzieci, aby nie konkurowały między sobą. Nie ma tu przepisów, sądów, nie ma też zawodów (każdy człowiek wykształca w sobie umiejętności niezbędne do funkcjonowania w społeczności myśliwsko-zbieraczej). Co ciekawe – w tym języku nie ma rdzennych słów określających zawody, ani nawet czasowników do oznaczania czynności, takich jak pożyczanie, kradzież, kupno lub sprzedaż. Można w nim za to znaleźć określenia opisujące czynności wymiany i dzielenia się.

To bardzo ważne odkrycie w czasach, w których tyle języków stopniowo zanika. Jedek będzie można teraz skodyfikować. Lingwiści zapewne podejmą próby tłumaczeń. Jak stwierdził Nicolas Burenhult, lingwista, który jako pierwszy dostrzegł, że jego rozmówcy używają odmiennego języka niż inne osoby zamieszkujące badane okolice, stwierdził, że możemy się wiele nauczyć od ludzi, których bogactwo kulturowe i językowe jest zagrożone.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.rp.pl/Cywilizacja/180209472-Nieznany-jezyk-odkryty-w-poludniowo-wschodniej-Azji.html

|