maj
14

Europejska wołowina może podbić Chiny

Komisja Europejska stara się przekonać Chiny do otwarcia rynku wołowiny. Niebawem zostanie przeprowadzona ofensywa dyplomatyczna w Państwie Środka. To ogromna szansa również dla polskich przedsiębiorców.

2018.05.14_Europejska wołowina może podbić ChinyW tym tygodniu Unia Europejska pod przewodnictwem Phila Hogana (komisarza UE do spraw rolnictwa) ma zamiar przeprowadzić ofensywę dyplomatyczną w Chinach. To w interesie europejskich producentów żywności. Cel wyjazdu to otwarcie Chin na wołowinę z Europy i doprowadzenie do łatwiejszego zawierania umów. Obecnie Chiny przyjmują tylko unijną wołowinę pochodzenia węgierskiego. Ostatnio to się zmienia – możliwość eksportu otrzymały także Irlandia i Holandia.

Z danych ekonomicznych wynika, że Chiny to drugi największy importer unijnej żywności. Trafia tam prawie 9% całości produktów rolnych z Europy. Warto zaznaczyć, że Polska eksportuje blisko 90% tego mięsa (a eksport sukcesywnie wzrasta), więc otwarcie Chin na naszą wołowinę odbyłoby się z korzyścią dla Polski. Co więcej, możliwe, że wkrótce ponownie zostaniemy jedynym unijnym eksporterem drobiu do Chin. Stąd przedstawiciele polskich firm również będą uczestniczyć w tej misji. Chiński rynek był długo dla nas niedostępny – teraz to się może zmienić. Niestety, rozmowy trwają długo, dlatego ten wyjazd będzie jednym z elementów budowania odpowiedniego klimatu do negocjacji. To sprawa kluczowa dla powodzenia tego przedsięwzięcia. W dużej mierze będzie to zależało od tłumaczy – znakomity tłumacz nie tylko zna język, ale także kulturę kraju, w którym przychodzi mu pracować.

Obecnie polska wołowina jest obecna na rynkach: włoskim, niemieckim, holenderskim i hiszpańskim. Ważą się szanse eksportu na rynek turecki czy do Izraela (mięso halal oraz koszerne).

Jak już wspomniano, powodzenie takich rozmów  dużej mierze zależy od tłumaczeń – przede wszystkim ustnych, podczas spotkań biznesowych, ale nie tylko. W dalszej kolejności konieczne są odpowiednie tłumaczenia etykiet, atestów i innych materiałów związanych z eksportem żywności.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.rp.pl/Przemysl-spozywczy/305109860-Wolowina-probuje-sforsowac-Wielki-Mur.html

|