maj
17

Nowy Jedwabny Szlak

Do belgijskiego portu w Antwerpii dotarł pierwszy w historii pociąg w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku łączącego Chiny i Europę. To znakomita wiadomość dla wszystkich, którzy zamierzają współpracować z Azją.

2018.05.17_Nowy Jedwabny SzlakDo Antwerpii w Belgii dotarł pierwszy w historii pociąg w ramach chińskiej koncepcji Nowego Jedwabnego Szlaku. Ta koncepcja zakłada budowę kolejnych szlaków transportowych i rozwój już istniejących łączących Chiny i Europę. To inicjatywa „Jeden pas, jedna droga”, dzięki której Chińczycy chcą rozwinąć handel wzdłuż starego Jedwabnego Szlaku z Azji do Europy. To nawiązanie do dawnego szlaku handlowego, który od III w. p. n. e. do XVII w. n. e. łączył Chiny i Europę z Bliskim Wschodem. Połączenie liczyło sobie 12 tys. kilometrów i straciło na znaczeniu, gdy odkryto drogę morską do Chin.

Jak to wygląda pod względem technicznym? Pociąg towarowy ruszył z portu w Tangshan, przejechał 11 tysięcy kilometrów w 16 godzin (przez Kazachstan, Białoruś, Polskę Niemcy, Belgię) i dotarł do Antwerpii. Dla porównania – transport między tymi punktami drogą morską zajmuje około 40 dni. Pociąg przywiózł 34 kontenery z minerałami przemysłowymi (do wykorzystania np. w branży kosmetycznej). Co miesiąc do Antwerpii przyjedzie przynajmniej jeden pociąg z towarami z Chin.

Takie połączenie znacznie ułatwi prowadzenie interesów między państwami azjatyckimi a Europą. To na pewno będzie się wiązać ze zwiększonym zapotrzebowaniem na tłumaczenia w wielu językach i dziedzinach. Będzie do szansa i wyzwanie dla wybitnych tłumaczy.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.rp.pl/Nowe-technologie/180519602-Transport-po-chinsku.html

|