maj
18

Poezja Branwella Brontë po polsku

Świetna wiadomość dla wielbicieli twórczości rodzeństwa Brontë. Do księgarń właśnie trafiła książka Poezje zawierająca poematy Branwella Brontë w znakomitym przekładzie Doroty Tukaj. Wyboru dokonał Eryk Ostrowski.

2018.05.18_Poezja Branwella Bronte po polskuBranwell Brontë to niedoceniany brat słynnych sióstr-pisarek i jedna z najbardziej zagadkowych postaci w historii literatury angielskiej. Wymazano go ze znanego portretu rodzinnego. Do historii przeszedł jako utracjusz. On również zajmował się pisaniem, był jednym z prekursorów gatunku fantasy i poematu psychologicznego. Według niektórych świadków to właśnie Branwell Brontë miał być autorem kultowej powieści Wichrowe Wzgórza przypisywanej jego siostrze Emily.

Teraz swoją premierę ma pierwszy w Polsce tom poezji Branwella Brontë – ukazał się nakładem wydawnictwa C&T. Wyboru utworów składających się na tę pozycję dokonał Eryk Ostrowski, on również opracował te teksty. Autorką tłumaczenia jest Dorota Tukaj. Wcześniej ten literacki duet współpracował przy biografii Tajemnice wichrowych wzgórz, w której po raz pierwszy znalazły się utwory Branwella Brontë w polskim przekładzie.

Warto sięgnąć po tę książkę i odkryć te wybitne wiersze i poematy. To pozycja obowiązkowa dla wielbicieli rodziny Brontë i wyrafinowanej angielskiej poezji!

Źródło tekstu i grafiki: https://bonito.pl/k-90665754-poezje

|