cze
13

Rynek otwarty dla pracowników spoza Unii Europejskiej

Polski rynek zostanie otwarty dla pracowników spoza Unii Europejskiej. Nad tym projektem pracują trzy resorty. Cudzoziemcy będą mieli ułatwione procedury konieczne przy ubieganiu się o pracę. To odpowiedź na obecny niedobór pracowników.

2018.06.13_Rynek otwarty dla pracowników spoza Unii EuropejskiejNadchodzą zmiany o charakterze prawnym i ekonomicznym. Rynek pracy w Polsce zostanie otwarty dla pracowników spoza Unii Europejskiej. Nad nowymi zasadami umożliwiającymi zatrudnianie cudzoziemców pochyliły się trzy resorty – w tym pracy, spraw wewnętrznych oraz inwestycji i rozwoju. Zmiany zostaną wprowadzone przede wszystkim ze względu na niedobór pracowników.

Nowelizacja ustawy o instytucjach rynku pracy ma m.in. wydłużyć możliwość pracy na podstawie oświadczenia z pół roku do roku, dla pracowników z sześciu państw byłego ZSRR. Zmiana będzie dotyczyć obywateli ukraińskich, białoruskich, mołdawskich, rosyjskich, gruzińskich i armeńskich. W przypadku imigrantów spoza UE mają zostaną wprowadzone ułatwienia w staraniu się o zezwolenie o pracę. Okres zezwolenia może zostać wydłużony z trzech do pięciu lat. Jeśli dana osoba otrzyma zezwolenie na pracę w Polsce, będzie mogła ściągnąć do Polski małżonka – druga osoba nie będzie się musiała starać o analogiczne dokumenty.

Te przeobrażenia będą się wiązały z zapotrzebowaniem na wiele tłumaczeń. Przy staraniach o legalny pobyt konieczne są m.in. tłumaczenia do karty pobytu – na przykład aktu urodzenia, aktu zawarcia małżeństwa, wniosków, zaświadczeń, życiorysów. Wprowadzenie tego typu zmian nie może się obyć bez udziału znakomitych tłumaczy.

Źródło tekstu i grafiki: http://next.gazeta.pl/next/7,151003,23493259,a-jednak-imigranci-rzad-pracuje-nad-ustawa-ktora-otworzy-nasz.html

|