lip
13

Kelner-robot w Chinach

Robot zamiast kelnera? Tak, to możliwe. Chińska grupa Alibaba otworzyła w Szanghaju restaurację „Robot He”. W menu znajdziemy przede wszystkim dania z owoców morza, ale na sali nie ma kelnerów. Dania do stolików dostarczają roboty.

Chińska grupa Alibaba – kojarzona przeważnie z międzynarodową platformą sprzedażową – otworzyła w Szanghaju restaurację bez kelnerów. W Robot He w supermarkecie Hema gościom dania do stolików przynoszą roboty. W restauracji siada się do stołu z telefonem. Za pomocą aplikacji wydaje się polecenia robotom-kelnerom, a one realizują zamówienia. Na poniższym filmie można zobaczyć, jak to wygląda:

Oczywiście, nowinki techniczne nie „wyrugowały” pracowników-ludzi z restauracji. W „Robot He” gotują kucharze, są tam też osoby, które tłumaczą klientom, jak korzystać z aplikacji i sadzają ich przy stolikach. Natomiast zautomatyzowana załoga kelnerska to nie tylko wabik, który ma przyciągnąć gości. To ma również znaczenie ekonomiczne – „zatrudnienie” kelnera-robota generuje mniejsze koszty.

Od dawna przewiduje się, że roboty zastąpią ludzi w codziennych zajęciach. Niektóre zawody uznaje się za zagrożone. Na szczęście raczej nie dotyczy to branży tłumaczeń. Mimo iż funkcjonują już automatyczne translatory, zaprogramowana maszyna nie będzie się prawdopodobnie równać z wybitnym tłumaczem mającym znakomite wyczucie językowe.

Źródło tekstu: http://next.gazeta.pl/next/7,151003,23636072,zaczelo-sie-roboty-zastapily-kelnerow-w-nowoczesnej-restauracji.html
Źródło filmu: https://www.youtube.com/watch?v=fcqGnZqQJCQ

|