lip
14

Złoty Booker dla „Angielskiego pacjenta”

Znamy już laureata Złotego Bookera. To wyróżnienie jubileuszowe przyznane z okazji pięćdziesięciolecia Nagrody Bookera, jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich. Uhonorowano Angielskiego pacjenta Michaela Ondaatje. 

2018.07.14_Złoty Booker dla Angielskiego pacjentaPrestiżowa Nagroda Bookera (laureatkami w tym roku zostały Olga Tokarczuk za znakomitą powieść Bieguni oraz wybitna tłumaczka Jennifer Croft, która przełożyła dzieło Tokarczuk na język angielski) jest przyznawana od pięćdziesięciu lat. Z tej okazji organizatorzy postanowili przyznać Złotego Bookera – nagrodę, która uhonoruje najlepszą książkę ostatniego półwiecza (spośród tych, które w przeszłości zostały wyróżnione Bookerem). Wyłoniono pięć książek, każdą z nich jako reprezentantkę jednej z dekad. Lata 70. reprezentował Vidiadhar Surajprasad Naipaul z powieścią W wolnym kraju, lata 80. – Moon Tiger Penelope Lively, a 90. – Angielski pacjent Michaela Ondaatje. Reprezentację ostatnich dekad przyznano Hilary Mantel (W komnatach Woolf Hall) i George’owi Saundersowi (Lincoln w Bardo, powieść, której polskie tłumaczenie ukaże się pod koniec sierpnia 2018 r.).

Książką-laureatką została powieść Angielski pacjent. Zdobyła również nagrodę publiczności (to blisko dziewięć tysięcy głosów). Sam Michael Ondaatje był zaskoczony – podczas przemówienia przyznał, że ani przez sekundę nie spodziewał się nagrody. Dodał także, że sam nie przeczytał jej już po wydaniu.

Angielski pacjent to poetycka opowieść rozpoczynająca się pod koniec II wojny światowej w zrujnowanym włoskim pałacu. Kanadyjska pielęgniarka Hana opiekuje się bezimiennym pacjentem-lotnikiem. Pamięć niezwykłego pacjenta stopniowo powraca, a on stopniowo odkrywa swoją historię. Na język polski tę książkę przełożył Wacław Sadkowski. W 1996 roku powieść zekranizowano – w filmie udział wzięli Ralph Fiennes i Juliette Binoche.

Być może przy okazji przyznania Złotego Bookera doczekamy się kolejnego wydania Angielskiego pacjenta i nowego tłumaczenia? Częsta to praktyka przy takich kulturalnych wydarzeniach.

Źródło tekstu i grafiki: https://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=1058061

|