sie
8

„Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk na Bałkanach

Olga Tokarczuk trafiła na Bałkany! W Chorwacji, Słowenii i Serbii miała miejsce jedna z jej najznakomitszych powieści – Księgi Jakubowe. Tamtejsi czytelnicy będą mogli się zachwycić twórczością tej wybitnej polskiej pisarki.

2018.08.08_„Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk na BałkanachOlga Tokarczuk ze swoimi Księgami Jakubowymi króluje na Bałkanach. W zeszłym roku ukazało się wydanie słoweńskie (przekład Jany Unuk) oraz serbskie (w tłumaczeniu Milicy Markić). Ostatnio ta znakomita powieść miała premierę w Chorwacji. Ukazała się nakładem oficyny Fraktura. Autorem chorwackiego tłumaczenia jest Mladen Martić.

Knjige Jakubove – tak brzmi chorwacki tytuł – to monumentalna historia życia mistyka Jakuba Franka, postaci historycznej. Olga Tokarczuk pracowała nad tą książką siedem lat. Jej dzieło szybko trafiło na listy bestsellerów i zebrało pozytywne recenzje, zdobywając uznanie krytyków literackich, historyków i czytelników oraz wiele prestiżowych nagród. To nie tylko powieść o przeszłości, ale także postmodernistyczna powieść historiozoficzna. Teraz przekonają się o tym chorwaccy czytelnicy!

Mladen Martić ma wśród swoich tłumaczeń m.in. dzieła Sławomira Mrożka, Stanisława Lema, Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza i Stanisława Grochowiaka.

Źródło tekstu i grafiki: http://instytutksiazki.pl/pl/aktualnosci,2,ksiegi-jakubowe-po-chorwacku-ze-wsparciem-instytutu-ksiazki,1534.html

|