sie
12

O różnych obliczach macy

25 sierpnia 2018 r. w Warszawie odbędą się warsztaty kulinarne poświęcone kuchni żydowskiej. Ich bohaterką będzie maca – rytualny chleb obowiązkowo spożywany w trakcie święta Pesach.

2018.08.12_O różnych obliczach macy25 sierpnia 2018 o godz. 12 w Menora InfoPunkt w Warszawie (Pl. Grzybowski 2) odbędą się kolejne kulinarne warsztaty dotyczące kuchni żydowskiej. Tym razem tematem przewodnim będzie maca, rytualny chleb jedzony przez siedem dni podczas święta Pasach. Cykl został przygotowany z myślą o każdym, kto jest zainteresowany kulturą żydowską. Mogą w nim wziąć udział zarówno początkujący adepci sztuki kulinarnej jak i ci, którzy mają większe doświadczenie w gotowaniu. Podczas zajęć można się dowiedzieć wiele nie tylko o kuchni, ale także kulturze żydowskiej czy językach (hebrajskim czy jidysz).

Warsztaty poprowadzi Maryla Musidłowska, wybitna dziennikarka kulinarna, która m.in. tworzyła programy dla Kuchnia+, a obecnie prowadzi klubokawiarnię Bílý Koníček (tę oryginalną nazwę można przetłumaczyć jako: „Białe Hobby”) w Muzeum Etnograficznym.

Uczestnicy przygotują znakomitą macę na wiele różnych sposobów. Oto, co m.in. znajdzie się w menu warsztatów:

• aufgefriszte mace – pokruszona i posolona maca zalana wrzątkiem i gorącym, spienionym masłem;
• macoknajdloch – do rosołu;
• krokant z macy – posypka cukiernicza
• matzo brei – w wersji na słodka, z jabłkami i cynamonem.

Takie warsztaty są świetną okazją do poznania kultury żydowskiej w atrakcyjny sposób.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.polin.pl/pl/wydarzenie/warszawa-singera-rozne-oblicza-macy-z-maryla-musidlowska

|