wrz
16

TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia

W dniach 26-30 września 2018 r. w Warszawie odbędzie się TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia. To prezentacja współczesnej odsłony kulinarnej tradycji. Jedzenie stanie się punktem wyjścia do opowieści o żydowskich mieszkańcach Polski – teraz i kiedyś.

2018.09.16_TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia26-30 września 2018 r. w Warszawie będzie miał miejsce TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia. To znakomita okazja, aby spotkać się z żydowską kulturą od jej kulinarnej strony – podczas warsztatów, debat, projekcji filmowych, dyskusji i – przede wszystkim – degustacji! Chodzi przede wszystkim o to, aby w atrakcyjny sposób pokazać i wytłumaczyć fenomen żydowskiej kuchni i tradycji. Organizatorem wydarzenia jest POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich.

W programie m.in. debata kulinarna o jedzeniu koszernym i roślinnym (wydarzenie tłumaczone symultanicznie na polski język migowy), warsztaty kulinarne dotyczące bajgli i rugelachów (w języku angielskim), warsztaty kulinarne dla dzieci, warsztaty wegetariańskiej kuchni (w Centrum Kultury Jidysz), warsztaty poświęcone prezentowaniu przygotowanych dań. Uczestnicy zostaną także zaproszeni na kolację szabatową – 5 dań i 5 wybitnych szefów kuchni, których potrawy będą inspirowane przepisami przedwojennej restauratorki Fani Lewando. Dla chętnych przygotowano także spacery miejskie śladami żydowskich smaków.

Szczegółowy harmonogram można znaleźć tutaj.

Warto poznać kulturę żydowską – poprzez jej smaki i tradycje kulinarne!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.polin.pl/pl/aktualnosci/2018/09/05/tisz-festiwal-zydowskiego-jedzenia-program

|