paź
7

Marcin Wicha z NIKE 2018

Znamy już kolejnego laureata Nagrody Nike. W obecnej edycji został nim Marcin Wicha. Uhonorowana książka to wielokrotnie nagradzany, znakomity esej Rzeczy, których nie wyrzuciłem.

2018.10.07_Marcin Wicha z NIKE 2018Marcin Wicha został laureatem Nagrody Nike. To prestiżowe wyróżnienie przyniósł mu esej Rzeczy, których nie wyrzuciłem. Otrzymał on gratyfikację finansową (100 tysięcy złotych) oraz pamiątkową statuetkę. Finałowa gala odbyła się dziś – 7 października 2018 r. – w Warszawie.

Marcin Wicha jest z zawodu grafikiem. Projektuje okładki książek i czasopism, a także plakaty, znaki graficzne. Jego komentarze rysunkowe można znaleźć m.in. w „Tygodniku Powszechnym” i „Charakterach”. Zadebiutował jako autor dla dzieci. Pierwsza jego książka eseistyczna to Jak przestałem kochać design ukazywała estetyczne przemiany w Polsce ostatnich 40 lat. W pozycji Rzeczy, których nie wyrzuciłem narrator porządkuje książki i przedmioty pozostawione przez zmarłą matkę i jednocześnie próbuje zrekonstruować jej obraz – silnej kobiety, która potrafiła żyć wedle własnych zasad.

Nike – przyznawana dla najlepszej książki roku – to najważniejsza i najbardziej prestiżowa polska nagroda literacka. Zwycięzca zostaje wyłoniony spośród dwudziestu nominowanych, a później siedmiu finalistów. Otrzymanie tego prestiżowego wyróżnienia może otworzyć laureatom drogę do zagranicznych wydawców i wiązać się z tłumaczeniami zwycięskiej książki na wiele języków.

Serdecznie gratulujemy laureatowi!

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/newsy/marcin-wicha-laureatem-nagrody-nike-2018/

|