paź
9

Finanse zagranicznego turysty

Jak wynika z badań, Polacy w pierwszym półroczu zostawili za granicą ponad 9 mld zł. z kolei obcokrajowcy przebywający w Polsce – przeszło dwa razy więcej. Co cieszyło się największą popularnością?

2018.10.09_Finanse zagranicznego turystyZ danych ekonomicznych GUS wynika, że w pierwszym półroczu 2018 r. odwiedzający Polskę obcokrajowcy wydali niemal 21 miliardów złotych. To o 3,9% więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej. Również Polacy przebywający za granicą kupowali więcej towarów i usług niż w ubiegłym roku (za równowartość 9,3 mld zł, co oznacza wzrost o 4,9%). W obu przypadkach lepszy okazał się drugi kwartał. W przeliczeniu na osobę cudzoziemcy w Polsce wydawali o niemal połowę więcej niż Polacy przebywający za granicą. Cudzoziemcy podczas statystycznej podróży zostawiali w Polsce średnio 501 zł., a Polacy za granicą – 340 zł.

W miesiącach od kwietnia do czerwca ponad połowa (51,9%) wszystkich wydanych pieniędzy pochodziła z portfeli Polaków przebywających u niemieckich sąsiadów. Na drugim miejscu znaleźli się turyści podróżujący przez tereny czeskie (29,4%), słowackie (11,1%), litewskie, rosyjskie, ukraińskie i białoruskie. Spośród turystów odwiedzających Polskę, najwięcej pieniędzy zostawili Niemcy, Ukraińcy, Czesi i Słowacy. Polacy wydawali pieniądze głównie na towary nieżywnościowe (głównie na paliwo – 66,2% wydawanych kwot). Poza tym na żywność i napoje bezalkoholowe przeznaczano 5,6% funduszy. Cudzoziemcy w Polsce 58,8% wydatków przeznaczali na zakupy nie związane z żywnością. 13,8% wydawano na usługi, a 12,5% łącznych wydatków – na żywność i napoje. Największym zainteresowaniem cudzoziemców kupujących w Polsce cieszyły się materiały budowlane, sprzęt techniczny (RTV i AGD) oraz motoryzacyjny (akcesoria samochodowe).

Warto przy tej okazji przypomnieć o wadze tłumaczeń dla turystyki. Tłumaczenia likwidują bariery językowe, a zatem pozwalają osobom nieznającym języka danego kraju łatwiej się odnaleźć za granicą. Takie osoby czują się pewniej w nowej sytuacji – może się to przełożyć także na kwoty, które wydają w sklepach, restauracjach, muzeach czy na lotniskach.

Źródło tekstu i grafiki: https://www.rp.pl/Biznes/180929678-Polacy-zostawili-za-granica-ponad-9-mld-zl.html

|