paź
14

Najpopularniejsze kierunki filologiczne

Kierunki filologiczne od lat cieszą się ogromną popularnością, ale obecnie przeżywają swój renesans – na przykład w Warszawie czy Poznaniu. O jedno miejsce stara się często kilkadziesiąt osób!

2018.10.14_Najpopularniejsze kierunki filologiczneNie od dziś wiadomo, że języki otwierają na świat. To zawsze łatwiejsze porozumienie z drugim człowiekiem, reprezentantem innej niż nasza kultury. Gruntowna znajomość języka obcego zapewnia lepszy start w życiu. Dzięki temu można znaleźć ciekawą, ambitną pracę (na przykład w tłumaczeniach), poznać interesujących ludzi, odbywać niezapomniane zagraniczne podróże, a także prowadzić interesy na skalę międzynarodową.

Trudno się zatem dziwić, że obecnie filologie plasują się w ścisłej czołówce (zaraz po kierunkach medycznych), jeśli chodzi o liczbę chętnych na jedno miejsce. Tradycyjnie oblegana jest filologia angielska. Znakomita znajomość tego języka jest pożądana na rynku pracy, zwłaszcza jeśli kandydat może się wylegitymować dyplomem renomowanej uczelni. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się także slawistyka. Na filologię szwedzką (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) kandydowało w ubiegłym roku aż 27 osób na jedno miejsce, a na filologię duńską – aż 15. Coraz większą popularnością cieszy się także studiowanie języków dalekowschodnich – koreańskiego, chińskiego, japońskiego. Na Uniwersytecie Warszawskim w roku akademickim 2017/2018 najbardziej pożądanym kierunkiem była japonistyka (22 osoby ubiegały się o jedno miejsce). Następne w kolejności były koreanistyka i sinologia (17 chętnych na jedno miejsce). Tymczasem na socjologii było 3 kandydatów na jedno miejsce, a archeologię mógł studiować każdy chętny.

Języki niszowe stają się popularne, ponieważ ich znajomość daje wysokie notowania na rynku pracy. Już dziś instytucje europejskie szukają pracowników ze znajomością dwóch języków – europejskiego i niszowego (np. orientalny). Najczęściej wybieraną kombinacją jest angielski i hiszpański czy angielski i niemiecki lub francuski. Absolwent filologii może znaleźć pracę w tłumaczeniach, w branży edukacyjnej, ale też m.in. w centrach Business Shared Services (organizacje świadczące globalne usługi w zakresie obsługi klienta). Coraz częściej filologie stają się pierwszym krokiem na drodze do edukacji zawodowej. Wybitni inżynierowie, ekonomiści czy prawnicy z gruntowną znajomością języków obcych są bardzo cenieni.

Warto pamiętać, że podczas studiów przyszły filolog nie tylko uczy się języka, ale także zagłębia kulturę, literaturę i historię – dawną i współczesną – danego kraju czy obszaru językowego. Ta wiedza przydaje się również przy tłumaczeniach – na przykład podczas spotkań biznesowych i negocjacji. Czasem od znajomości pewnych aspektów kultury czy etykiety zależy powodzenie danego przedsięwzięcia biznesowego. Tym, którzy są zainteresowani przede wszystkim zdobyciem sprawności językowej, można polecić studia lingwistyczne (np. lingwistyka stosowana), które koncentrują się na praktycznej nauce języków obcych. Kolejne fakultety otwierają możliwości rozwoju kariery.

Znajomość języków obcych zapewnia lepszy start w życiu – i najwyraźniej coraz więcej młodych osób to dostrzega.

Źródło tekstu i grafiki: https://www.newsweek.pl/wiedza/nauka/studia-jezykowe-i-kierunki-filologiczne-bija-rekordy-popularnosci/dxmf6dt

|